A a

O Centrum

Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (CZT UAM) to unikalna w skali kraju multidyscyplinarna jednostka naukowa.

Skupia najlepszych specjalistów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, którzy koncentrują się na badaniach nad nowymi materiałami i biomateriałami o szerokim zakresie zastosowań.

CZT UAM jest jedną z nielicznych jednostek w Polsce, która – dzięki nowoczesnej aparaturze analitycznej i technologicznej – oferuje usługi badawcze, obejmujące analizę chemiczną oraz optymalizację i rozwój technologii dla sektora MŚP.

Centrum powstało dzięki funduszom strukturalnym w ramach projektu POIG współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (63 mln euro na budynki i kluczową infrastrukturę badawczą). Jego głównym celem jest realizacja projektów B+R oraz współpraca z przedsiębiorstwami i instytucjami badawczymi, poprzez świadczenie specjalistycznych usług badawczych.

CZT UAM skupia się na syntezie, strukturze i zastosowaniach materiałów o specyficznych właściwościach pożądanych przez przemysł. Dzięki połączeniu badań laboratoryjnych z możliwością testowania w skali przemysłowej, firmy mogą sprawdzić technologie opracowane w Centrum w warunkach rzeczywistego procesu. Laboratoria analityczne oferują badania z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury, analizując szerokie spektrum parametrów w ramach poszczególnych technik instrumentalnych. Zlokalizowana na Kampusie Morasko w Poznaniu zaawansowana aparatura jest dostępna zarówno dla środowiska naukowego, jak i sektora MŚP.

Infrastruktura CZT UAM obejmuje laboratoria chemiczne do opracowywania syntez prekursorów materiałów o określonym przeznaczeniu, hale technologiczne do przetwarzania i testowania materiałów, unikalną aparaturę (core facility) do charakteryzacji właściwości fizykochemicznych oraz laboratoria biotechnologiczne, które odgrywają kluczową rolę w inżynierii biomateriałowej i biodruku 3D. Jedna z najnowocześniejszych zwierzętarni w kraju umożliwia utrzymanie zwierząt w standardzie SPF (Specific Pathogen Free) i jest dostosowana do hodowli małych zwierząt (myszy, szczury, króliki).

Centrum, jako multidyscyplinarny ośrodek badawczo-rozwojowy (B+R+I), stanowi istotne ogniwo między badaniami podstawowymi a aplikacyjnymi, równocześnie ukierunkowując się na wdrażanie opracowanych rozwiązań w gospodarce. Wiele realizowanych programów opiera się na współpracy z przemysłem, odpowiadając na konkretne potrzeby firm oraz tworząc nowe technologie i materiały.

CZT UAM, jako partner naukowy dla innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwija infrastrukturę B+R+I, aby w pełni wspierać rozwój technologii materiałowych z naciskiem na technologie przyrostowe i inżynierię biomedyczną. Technologie addytywne pozwalają na przetwarzanie materiałów opracowanych przez chemików, biologów i biotechnologów, odpowiadając na potrzeby takich dziedzin jak medycyna, robotyka, mechatronika, budowa maszyn, prototypowanie oraz przemysł kosmiczny. Stanowią interdyscyplinarny pomost, umożliwiając skalowanie technologii materiałowych do druku i biodruku 3D, kompozytów, napełniaczy i przetwórstwa materiałów polimerowych.