Centrum technologii przyrostowych i inżynierii biomedycznej
Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (CZT UAM) jest unikatowym w skali kraju ośrodkiem, ze względu na swoją strukturę o multidyscyplinarnym charakterze. Centrum skupia najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych i jest skoncentrowane na nowych materiałach i biomateriałach o wielostronnych zastosowaniach. CZT UAM to jedna z nielicznych jednostek w Polsce, która dzięki wykorzystaniu posiadanej aparatury analitycznej i technologicznej, oprócz prowadzenia badań świadczy usługi badawcze w zakresie analizy chemicznej oraz optymalizacji i opracowań technologicznych na potrzeby sektora MŚP.
Centrum wybudowane zostało z funduszy strukturalnych w ramach projektu w programie POIG współfinansowanego przez EFRR (63 mln euro – budynki i kluczowa infrastruktura badawcza) pod nazwą Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) służącemu całemu regionowi. Głównym jego celem jest realizacja projektów B+R i opracowywanie programów badawczych we współpracy z przedsiębiorstwami oraz z innymi instytucjami badawczymi, w postaci świadczonych specjalistycznych usług badawczych.
Uniwersytet przy aktywnym udziale Centrum jest partnerem w konsorcjum EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions), posiada również status uczelni badawczej i tworzy w Centrum grupy naukowców reprezentujących różne dyscypliny naukowe.
CZT UAM koncentruje się na syntezie, strukturze i zastosowaniach materiałów o specyficznych i pożądanych przez przemysł właściwościach. Takie połączenie badań laboratoryjnych z jednoczesną możliwością powiększenia skali pozwala firmom sprawdzić wypracowane w Centrum technologie w rzeczywistych warunkach prowadzenia procesu. Laboratoria analityczne świadczą usługi badawcze w oparciu o najnowocześniejszą aparaturę służąca do analizy szerokiego spektrum parametrów w ramach poszczególnych technik instrumentalnych, laboratoriów i bloków badawczych. Zlokalizowana w Poznaniu na Kampusie UAM Morasko zaawansowana aparatura jest do dyspozycji zarówno środowiska naukowego, jak i MŚP.
Infrastruktura CZT UAM to: laboratoria chemiczne do opracowania syntez prekursorów materiałów o określonym i sprecyzowanym przeznaczeniu; hale technologiczne służące przetwarzaniu i testowaniu materiałów; zaplecze unikalnej aparatury (core facility) charakteryzujące właściwości fizyko-chemiczne otrzymanych materiałów; laboratoria biotechnologiczne jako bardzo istotny obszar związany z inżynierią biomateriałową i biodrukiem 3D. Jedna z najnowocześniejszych w kraju zwierzętarnia pozwala na utrzymanie zwierząt w standardzie SPF (Specific Patogen Free) i jest przystosowana do hodowli małych zwierząt (myszy, szczury, króliki).
Centrum jako multidyscyplinarny ośrodek zajmujący się badaniami, rozwojem i innowacjami (B+R+I) stanowi istotne ogniwo pomiędzy badaniami podstawowymi i aplikacyjnymi, ale równocześnie ukierunkowane jest na wdrażanie opracowanych rozwiązań w gospodarce. Obecnie szereg programów realizowanych przez Centrum bazuje na współpracy z przemysłem i zmierza do rozwiązywania konkretnych problemów zdefiniowanych przez firmy, a także do tworzenia nowych technologii i materiałów, które mogą być przez nie wykorzystane.
Centrum jako naukowy partner innowacyjnego biznesu rozwija obecnie infrastrukturę B+R+I do pełnej funkcjonalności w zakresie wsparcia i rozwoju technologii materiałowych ukierunkowanych na technologie przyrostowe i inżynierię biomedyczną. Technologie addytywne umożliwiają przetwarzanie materiałów otrzymywanych przez chemików, biologów, biotechnologów, na potrzeby takich dziedzin jak medycyna, robotyka, mechatronika, budowa maszyn i urządzeń, prototypownie, czy przemysł kosmiczny. Są zatem interdyscyplinarnym pomostem między dziedzinami umożliwiającym półtechniczne skalowanie w zakresie technologii tworzyw i materiałów do druku i biodruku 3D, kompozytów, napełniaczy oraz przetwórstwa materiałów polimerowych.
Rolą Centrum ma być zapewnienie wsparcia w rozwoju technologii aż do poziomu 7. gotowości technologicznej (7 TRL) z równoczesnym utrzymaniem wysokiego poziomu prowadzonych badań podstawowych. Współpraca w tych obszarach pozwoli na osiągnięcie nowych, przełomowych przewag konkurencyjnych, gdyż technologie przyrostowe to dziedzina znajdująca się w fazie wczesnego rozwoju i stwarza możliwość zajęcia wiodącej pozycji w kraju i za granicą.